3-6.09.2015 10-lecie współpracy Myślenic z Csopak- WĘGRY

W dniach od 3 do 6 września 2015 roku przedstawicielki Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie, wspólnie z przedstawicielkami pozostałych Kół Gospodyń w terenu gminy Myślenice, wzięły udział w uroczystych obchodach 10-lecia wspólpracy partnerskiej Miasta i Gminy Myślenice z węgierskim miastem Csopak.

Była to pierwsza część uroczystości – węgierska :)

Zadaniem myślenickich gospodyń było przygotowanie polskiego regionalnego poczęstunku dla mieszkańców Csopaku :)

Panie z Głogoczowa przygotowały barszcz czerwony na naturalnym zakwasie, krokieciki z mięsem oraz słodkie szyszki. Pozostałe Koła Gospodyń zaprezentowały takie potrawy jak: gołąbki (Bęczarka), żur (Myślenice), bigos (Łęki). Nie zabrakło także tradycyjnych wędlin (Zasań), wiejskich chlebów ze smalcem (Zasań, Myślenice, Bęczarka) i oczywiście przepysznych domowych ciast (Trzemeśnia i pozostałe Koła):)

Wyjazd na Węgry stał się dla myślenickich gospodyń okazją do poznania uroków miejscowości partnerskiej Myślenic oraz węgierskich zwyczajów kulinarnych. Dzięki uprzejmości włodarzy Csopaku, gospodynie miały możliwość zobaczenia nie tylko Balatonu, ale także prawdziwej winnicy (Csopak słynie z win), Parku Narodowego Wzgórz Balatońskich i gospodarstwa agroturystycznego z kudłatymi świniami 😉  Jedyną z najciekawszych atrakcji jakie zapewnili uczestnikom wyjazdu węgierscy gospodarze była przeprawa łódkami przez podziemne groty.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi Maciejowi Ostrowskiemu za to, że doceniając działalność Kół Gospodyń z terenu Gminy, postawił na współpracę między Gospodyniami, dając nam jednocześnie szansę na poznanie innej kultury i integrację naszego środowiska.

Już 3 pażdziernika br. odbędzie się druga część uroczystości obchodów 10-lecia współpracy partnerskiej Myślenic z miastem Csopak – tym razem w Myślenicach. Nie zabraknie tam oczywiście przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy, które przygotują dla mieszkańców i węgierskich gości przepyszne przekąski.

ZAPRASZAMY!