Dom Małopolskich Gospodyń – podsumowanie

O PROJEKCIE

Od początku maja do końca listopada 2015 roku w Głogoczowie Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie realizowało projekt pt. „Dom Małopolskich Gospodyń jako instytucja kultywowania autentycznych tradycji ludowych”.

Aby zrealizować swoje marzenia o powrocie do prawdziwych, niestylizowanych tradycji ludowych z naszego regionu, Głogoczowskie Gospodynie uzyskały dofinansowanie z Województwa Małopolskiego (20 tys zł) oraz Gminy Myślenice (10 tys zł).

Za uzyskane fundusze nasze Panie utworzyły „instytucję” – Dom Małopolskich Gospodyń. Siedziba Domu to Wiejski Dom Kultury w Głogoczowie. Tam odbywała się większość warsztatów i spotkań.

Projekt Dom Małopolskich Gospodyń skierowany był do członkiń Kół i Stowarzyszeń Gospodyń Wiejskich z terenu całej Małopolski, niemniej z uwagi na pracę nad tradycjami z regionu Głogoczowa i Myślenic, skorzystały z niego w szczególności gospodynie z Gminy Myślenice (KGW Bysina, KGW Maliny z Buliny, KGW „Nasza Zasań”, KGW Poręba, KGW Trzemeśnia, Stowarzyszenie „Bęczarka Razem”, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie, Stowarzyszenie „My Łęczanie”, Stowarzyszenie „Nasze Osieczany”, „Róża” Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet Jawornika). Oprócz myślenickich gospodyń, w projekcie wzięły także udział panie z Frywałdu, Tenczynka, Krzeszowic, Stadnik, Marcówki, Izdebnika, Mierznia, Witanowic, Leńczy, Czechówki i Pcimia.

DZIAŁANIA

W dniu 16 maja 2015 roku odbyło się spotkanie informacyjno- integracyjne w którym wzięło udział 49 gospodyń z terenu Małopolski. Panie nie tylko zapoznały się z podstawowymi założeniami projektu, ale także zintegrowały przy wspólnych tańcach, śpiewach i poczęstunku. Spotkanie uświetnili swoją obecnością:
– Maciej Ostrowski, Burmistrz MiG Myślenice, który objął Dom Małopolskich Gospodyń honorowym patronatem;
– Joanna Bobowska, poseł na Sejm RP VII kadencji;
– Józef Tomal, Starosta Powiatu Myślenickiego;
– Stanisław Bisztyga, senator VII kadencji

Kolejnym działaniem było spotkanie w dniu 30 maja 2015, na którym pani etnograf Elżbieta Porębska-Kubik omówiła tradycje związane z wieńcem dożynkowym, a pan Bogdan Chara (rolnik ekologiczny) opowiedział o „starych”, obecnie rzadko uprawianych, gatunkach zbóż i roślin wykorzystywanych przy dożynkowych tradycjach. W spotkaniu wzięło udział 28 gospodyń z terenu Małopolski.

20150530_162205 (2)

W dniach 5-6 czerwca, 20 małopolskich gospodyń wzięło udział w wyjeździe do Limanowej na warsztaty z etnologiem, etnochoreografem i etnomuzykologiem przygotowujące do przedstawienia tradycyjnego XIX-wiecznego obrzędu dożynkowego.

W dniach 14.07, 17.07 i 12.08 2015 r. około 30 Małopolskich Gospodyń wzięło udział w 9 godzinach warsztatów z wicia tradycyjnego wieńca dożynkowego prowadzonych przez panią Annę Żądło z Borzęty.

W dniach 24.06, 18.09 i 23.10 2015 około 20 Małopolskich Gospodyń wzięło udział w 9 godzinach warsztatów z haftu tradycyjnego prowadzonych przez panią Danutę Urbanik. Panie zapoznały się z metodami wykonywania haftu na chustach, katanach, gorsetach i stroju męskim.

Najdłużej Małopolskie Gospodynie pracowały nad przygotowaniem przedstawienia XIX- wiecznego obrzędu dożynkowego. Około 20 pań, wspomaganych przez Grupę Regionalną Sieprawianie, uczestniczyło w 24 godzinach warsztatów prowadzonych najpierw przez panią Agnieszkę Wargowską-Dudek, a następnie przez pana Marka Harbaczewskiego.  Efekty prac można było podziwiać na dożynkach powiatowych w Sieprawiu w dniu 30.08.2015 oraz w Głogoczowie na uroczystym zakończeniu projektu.

dozynki 18 dozynki 20 (2)

Prace projektowe Domu Małopolskich Gospodyń to nie tylko warsztaty. W październiku Małopolskie Gospodynie miały możliwość wymiany doświadczeń i rozmów o możliwościach związanych z formalizacją działań Kół Gospodyń Wiejskich, a także źródłach pozyskiwania środków na działalność, na dwóch seminariach „Jak działać skuteczniej?”.

IMG_20151016_190905 (2)

warszaty_03

 

Ostatnim działaniem w ramach Domu Małopolskich Gospodyń było uroczyste zakończenie projektu na Jesiennym Spotkaniu, czyli MAŁOPOLSKIM BIESIADOWANIU w dniu 15 listopada 2015.

Do Głogoczowa przyjechało około 60 członkiń Kół i Stowarzyszeń Gospodyń Wiejskich z terenu Małopolski, by wspólnie z mieszkańcami Głogoczowa i zaproszonymi gośćmi świętować piękno naszych małopolskich tradycji. Panie wzięły udział w konkursie kulinarnym na „Domowy Smak 2015”, czyli najlepszą potrawę Domu Małopolskich Gospodyń. Obszerne relacje z tego wydarzenia można przeczytać w prasie lokalnej i internecie. Zachęcamy do czytania i oglądania.

WDK w Głogoczowie „Jesienne Spotkanie, czyli Małopolskie Biesiadowanie”

Myślenice iTV „Głogoczów da się lubić. Małopolskie Biesiadowanie zgromadziło tłum gości”

26.11.2015 Gazeta Myślenicka – Światło przyciąga dobrych ludzi.

miasto-info.pl „Małopolskie Biesiadowanie w Domu Małopolskich Gospodyń”

PODSUMOWANIE

Projekt dobiegł szczęśliwego końca, ale jego rezultaty nie byłyby tak wspaniałe gdyby nie pomoc i zaangażowanie wszystkich uczestników projektu, a w szczególności osób biorących udział w przedstawieniu obrzędu dożynkowego. To było naprawdę duże wyzwanie, z którym wspaniale sobie poradziliście :)

Dziękuję Wam osobiście jako koordynator projektu!! :)

Szczególnie dziękuję naszemu „Sołtysowi” Zbyszkowi Leśniakowi i „Przodownicy Kasi”, czyli Ani Oleksy, którzy na swoich barkach udźwignęli najtrudniejszą część przedstawienia.

Dziękuję oczywiście zgromadzonym na Małopolskim Biesiadowaniu gościom, za przybycie, wspaniałą atmosferę i wyrozumiałość, gdy okazało się, że zabrakło miejsca dla wszystkich chętnych.

Dziękuję także za współpracę i oddane we wspólne działania serce:
– Kierownik WDK, pani Grażynie Kosiba;
– Dyrektor GOK z Sieprawia, pani Natalii Postrzech;
– „Sieprawianom”,
– Małopolskim Gospodyniom zaangażowanym w konkurs kulinarny;
– pani Oli Suder za wspaniały akompaniament muzyczny;
– panu Józefowi Tomalowi, Staroście Powiatu Myślenickiego za umożliwienie występu naszej grupy na dożynkach powiatowych w Sieprawiu;
– pani Halinie Kustosz-Miśko ze Starostwa Powiatowego w Myślenicach za pomoc w organizacji naszego występu na dożynkach powiatowych.

Dziękuję także Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS z Myślenic za współpracę przy pisaniu i realizacji projektu :)

Dziękuję oczywiście Burmistrzowi Maciejowi Ostrowskiemu za objęcie projektu honorowym patronatem, udzielone wsparcie i dobre słowa, a Województwu Małopolskiemu i Gminie Myślenice za dofinansowanie działań  :)

Zdjęcia z realizacji projektu teraz znają Państwo na facebookowym profilu Głogoczowa-wsi jak Dzwon, a już niebawem na nowej odsłonie strony Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie – www.gospodynieglogoczow.pl

WOJ-MALOPOL LOGO POZIOM cmyk myslenice_logo_kolor-02 SGW